Türkiye’nin 5’inci yüz naklini gerçekleştirildi

Türkiye’nin 5’inci yüz naklini gerçekleştiren AÜ Hastanesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye’de ilk sefer alt ve üst çene naklini gerçekleştirdiklerini söyledi.Türkiye’de beşincisi Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan yüz nakli beş saatlik hazırlığın hemen peşinden sabah 7.30’da başlayıp saat 14:30’da sona erdi. Muğla’nın Ula İlçesine bağlı Akyaka beldesinde denizde boğulduktan sonra kaldırıldığı Muğla Yücelen Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşen Polonyalı turist Andrzej Kucza’nın (42) yüzü Bursa’nın İnegöl ilçesinde yaşayan ve 2007 seneninde silahını temizlerken av tüfeğinin ateş alması neticesi yaralanarak yüzünde büyük hasar oluşan Recep Sert’e (27) nakledildi.Türkiye’nin ilk yüz naklini gerçekleştiren AÜ Hastanesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi naklin tamamlanmasının hemen peşinden medya izahı yapıldı. Akdeniz Üniversitesi Senato Salonu’nda yapılan toplantıya AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, AÜ Hastanesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, AÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Geçici, AÜ Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Ünal, AÜ Hastanesi Organ Nakli Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Koçak, AÜ Hastanesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan, Prof. Dr. Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim üyesi Necmiye Hadimioğlu, AÜ Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğreti Prof. Dr. Koray Coşkunfırat, İstanbul Üniversitesi Plastik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Topalan, Acıbadem Fulya Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Estetik Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Ferit Demirkan katıldı.

ORGANLARINIZI BAĞIŞLAYIN
Toplantıda konuşma yapan AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nin 2010 seneninde ilk çift kol naklinin, arkasından 2012 seneninde ilk rahim naklini, daha sonra ilk yüz naklini ve şimdi de beşinci yüz naklini gerçekleştirerek yeni bir başarıya imza attıklarını söyledi. Ekibin bu operasyonda ilk sefer alt ve üst çene naklini gerçekleştirerek başarıya imza attıklarını kaydeden Prof. Dr. Kurtcephe, Akdeniz Üniversitesi’nin başarılarının yurt dışında da pozitif bir şekilde yansıdığını ifade etti. Prof. Dr. Kurtcephe “Kucza’nın ailesine ve ülkesine şahsım ve ülkem yerine teşekkürü borç biliyorum. İnsanlarımıza bir daha çağrıda bulunmak istiyorum. Organlarınızı bağışlayınız. Toprağa bağışlayacağınıza,insanlara bağışlayın. Bunu yaptığımız takdirde daha mutlu daha güneşli ülke haline geliriz” şeklinde konuştu.

GÜLE OYNAYA NAKİL YAPTIK
Beşincci yüz naklini güle oynaya yaptıklarını söyleyen AÜ Hastanesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, “Bundan bir sene önce yine böyle bir medya toplantısı düzenlemiştik. Hemen hemen aynı şeyleri söyleyeceğim. Bize bu imkanı sağlayan üniversite yönetimine, değerli hocalara, Sıhhat Bakanlığı’nın biz her türlü desteği sağlayan alakalı birimlere teşekkür ediyorum. Tüm ekibimizle buradayız, tek yapılacak iş değil, evvelki vakada söylemiştim, çok zevkli oldu diye. Bu ölçüde büyük bir oranda operasyon boyutu olan bu hastaların ameliyatında bu hastaların ameliyatını zevkli şekilde yapabiliyorsanız filhakika daha mutlu oluyorsunuz. Her kese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

TÜRKİYE’DE ÇİFT ÇENE NAKLİ İLK KEZ YAPILIYOR
Bundan evvelki yüz naklinin de bizim için oldukça komplike ve hala dünyada örneği olmayan bir olay olduğunu kaydeden Prof. Dr. Özkan “Kulağını, saçının büyük kısmını, tüm yüzünü içeren bir nakildi. Lakin burada biraz fark vaziyet var. Hem üst, hem de alt çenesinin birlikte taşınması ve bunun yapılması biraz daha zor. Her birinin ayrı ayrı getirilmesi çok büyük problem değil bizim için, lakin bunun belli bir harmoni içerisinde nakledilmesi ve canlı bir şekilde nakledilmesi bizim için çok önemli” dedi. Dünyada sayılı bir şekilde yapılan nakil olduğunu belirten Prof. Dr. Özkan konuşmalarını şöyle sürdürdü:
“Bu her halde ikinci veyahut üçüncü bir vaka. Neticede bir rekonstruksiyon bu. Hem hastanın görüntüsünü tertip etme açısından, hem de yemesini içmesini düzenlemek açısından ehemmiyetli bir ameliyattı. Türkiye’de çift çene nakli ilk sefer yapılıyor.”

ALTI HAFTA SONRA KULLANABİLECEK
Hastanın çenesini 6 hafta sonra kullanabileceğini, ancak hissetmesinin bir veya iki senesi bulacağını ifade eden Prof. Dr. Özkan, “Çok hızlı oldu. Biz her halde bu konuda oldukça ustalaştık. Çok rahat yapıyoruz. Bir gün önce akşam 5’te başladık, 24 saat geçmeden karşınızdayız. Ekip de artık çok kuvvetli. Çok rahat bir şekilde her şeyi planlayıp hastanın dokusunun nakledilmesi, İzmir’den getirilmesi ve Sıhhat Bakanlığı’nın, üniversitenin imkanlarının sunulması bize çok büyük imkanlar sağlıyor” dedi.

ÖRNEK BİR HADİSE
Yabancı birinin uzuvlarını bağışlamasını örnek bir hadise olarak değerlendiren Prof. Dr. Özkan ikinci yüz naklinin de yabancı bir donörden alındığını hatırlattı. Türkiye’de ikinci sefer yabancı bir donorden organ nakli yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Özkan naklin çok zevkli geçtiğini belirtti. Prof. Dr. Özkan şöyle konuştu:
“Bu ameliyatlar zor ameliyatlardır, genelde stres altında yapılıyor. Lakin bizim ameliyatlar oldukça zevkli geçti, konuşa konuşa, bir şeyleri paylaşıyoruz. Hiç stres olmadan fikir sorarak gayet güzel bilgi alış verişi yapıldı. Gayet zevkli, güle oynaya bir operasyon yaptık.”

HASTAYA UYAN BİR YÜZDÜ
Ameliyattan sonraki on günlük bir sürecin çok ehemmiyetli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Özkan, “Allah savunsun bir terslik olursa çok üzülürüz. Yüz çok kolay bulunan bir doku değil. Bu yüz çok yaşlı bir yüz değildi. Hastamıza çok oldukça uyan bir yüzdü. Aldığımız yüz hastanın yüzüne güzel bir şekilde uydu. Kaşı alındı, göz kapakları alınmadı. Göz kapakları hareketli olduğu için riziko almadık. İkinci veya üçüncü gün uyandırırız” dedi. Prof. Dr. Özkan Türkiye’de beşincisi yapılan yüz naklinin dünyada 257inci olduğunu belirtti.

ÇOK KEYİFLİ GEÇTİ
Ameliyata katılan 8 aylık gebe AÜ Hastanesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan da ameliyatın çok keyifli geçtiğini ve zor olmadığını söyledi.

İNSANALARA ÜMİT VE ŞANS
Ameliyata katılan İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstruktif Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Topalan ise bu ameliyatların insanlara yeni ümit ve talih olduğunu söyledi. Prof. Dr. Topalan “Türk plastik cerrahisinin uluslar arası saygınlığında yetişmiş elemanları ile uluslar arası manada topluma, bireylere bir bütün olarak hayata talihi verme yerine atılmış bir adım olarak görüyorum. Bu işleri yapmaya devam edeceğiz. İnsanlara yeni ümit, yeni talih vermeye plastik cerrahi olarak devam edeceğiz” dedi.

BAŞARILI VE USTACA YAPILDI
Acıbadem Fulya hastanesi Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Ferit Demirkan da, “Olabilecek belki de en zor yüz nakillerinde bir tanesi idi. Zira hem üst hem alt çenesi değiştirildi. Tamamiyle fark yüzlerin birbirine uydurulması mevzubahis idi. Lakin çok başarılı, hızlı ve ustaca yapıldı. Ömer beyi tebrik ediyorum. Çok bilgi ve deneyimi var ve her seferinde dışarıdan doktorları çağrı edip paylaşıyorlar” şeklinde konuştu.

İSA AKAR – ULVİYA GULİYEVA
ANTALYA

Bir önceki yazımız olan Türkiye’nin 5. yüz nakli başladı başlıklı makalemizde 5, başladı ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.