Susuzluğa dikkat

Konuyla alakalı yazılı izah yayımlayan Gaziantep Sağlık Müdürü Prof. Dr. Karakök, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:“Sağlıklı beslenmenin ilkeleri mevsimsel olarak değişmemekle birlikte içersinde bulunduğumuz uzun ve sıcak yaz günlerinde su ihtiyacımız artmaktadır.Sağlıklı yetişkin bir erkekte vücut ağırlığının yüzde 60’ını, kadında yüzde 50’sini su oluşturmaktadır. Bu oranlar yeni doğan bir bebekte yüzde 70 ile 75 iken yaşla birlikte azalmaktadır. İnsan beyninin yüzde 95’i ve akciğerlerin yüzde 90’ını su oluşturur. Vücuttaki bütün sistemler, organlar ve hücreler yeterli su olmadan fonksiyonlarını sürdüremezler. Hücre içinde gerçekleşen bütün hayati metabolik olaylar ancak hücre içinde su yeterli ise gerçekleşebilmektedir.

Peki su neden bu kadar önemlidir? Hayatımızı idame ettirebilmemiz için en ehemmiyetli besin kaynağımız olan su, dolaşım ve sindirim sistemlerinin çalışmasında temel öğe olduğu gibi, vücudumuzdan artık ve zehirli maddelerin atılması gibi ehemmiyetli bir görevi de yerine getirmektedir. Ayrı olarak su, vücut sıcaklığının düzenlenmesinde rol almakta ve kan basıncını kontrol eden elektrolitlerin dengelenmesine, taşınmasına yardımcı olmaktadır.

Vücut sıvısının yüzde 2 gibi küçük bir oranda azalması dahi hafif yorgunluk, yakın hafızada hafif bozulma, dikkati toplamada ve yapılan işe odaklanmakta güçlüklere neden olmaktadır. Vücut sıvısının azalmasına basitçe ‘dehidratasyon’ denilmektedir. Gün boyu devam eden hafif yorgunluğun en sık nedenlerinden biri de hafif dehidratasyondur.Yapılan son dönem bir takım çalışmalar bir hayli hastalık sebebinin, yeterince su tüketilmemesinden kaynaklandığını desteklemektedir. Suyun yaşamımızda vazgeçilmez olduğunu bilmemize karşın aslında temel problem, su içme kültürünü geliştiremeyişimizdir.

Unutulmamalıdır ki su içmek için susamayı beklememeli, yazın şu sıcak günlerinde 2-2,5 litre suyu, gün içine dağıtarak içmeli, işte veyahut hanede netlikle suyu yakınlarımızda tutmalıyız. Günlerin uzun ve sıcak olduğu yaz dönemine rastlayan ramazan süresince de, gündüz kaybedilen sıvının akşam telafi edilmesine dikkat ederek, iftardan sonra dengeli aralıklarla salt su içilmeli, günlük içeceklerden su almak yerine, suyu olduğu gibi karışımsız içmenin daha faydalı olduğunu da bilmeliyiz.
Sonuç olarak bir takım yerde mukaddes sayılan, şiirlere, destanlara konu olan su, her zaman her yerde hayatın kaynağı olmuştur. Bizler de sıhhat getiren en ucuz içeceğin su olduğunu bilerek, gerektiğince tüketmeli bu eşsiz molekülün değerini bilmeliyiz.”

GAZİANTEP

Bir önceki yazımız olan Akciğer hastalıklarından ölenlerin sayısı artıyor başlıklı makalemizde akciğer, artıyor ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.