Migren hastaları Ramazan ayına dikkat

Nöroloji Uzmanı Dr. Aysun Hatice Akca, migren hastalarının oruç tutabilmesi için dikkat edilmesi gerekenler ile alakalı bilgi vererek migren hastalığının, açlık, uykusuzluk ve stresle tetiklenen bir baş ağrısı çeşidi olduğunu belirtti. Migren hastalarının aç kalmaması gerektiğini ifade eden Dr. Akca, “Sahur yemeklerini netlikle yemeleri lakin uykusuz da kalmamaları gerekmektedir. Başka bir söylemle Ramazan’da hem uykusuzluk, hem açlık migreni tetikleyen faktörler arasındadır. Beslenme de çok önemli, migreni tetikleyen bir takım besinler de var. Bilhassa mayalı yiyeceklerden, kafeinli içeceklerden ve çikolatadan uzak durmak gerekir. Tabi ki Ramazan ayında migren ataklarının sıklaşmaması için, aç kalmadığımız ölçüde yediğimiz yiyeceklere de dikkat etmemiz gerekir” dedi.

“BESLENMEYE VE UYKUSUZLUĞA DİKKAT EDİN, STRESE GİRMEYİN”

Migren hastalığının, sebebi belli olmayan primal baş ağrıları arasında bulunduğunu vurgulayan Dr. Akca, “Bu ağrının özelliklerini söyleyecek olursak; yarım, zonklayıcı, günlük hayat kalitesini düşüren, beraberinde bulantı, kusma, ışıktan ve sesten rahatsız olmanın eşlik edebildiği, kişinin günlük hayatını negatif etkilediği için fonksiyonel bir kayba kapı aralayan bir baş ağrısıdır. Fonksiyonel kayıp dediğimiz zaman, merdiven inip çıkmak, ayağa kalkmak dahi migren hastalarında, atak hatıranda çok ehemmiyetli derecede ağrıyı arttıran faktörlerdendir. Migren, bir hayli şeyle tetiklenebilen bir baş ağrısıdır. Yediğimiz yiyeceklerden tutun da açlık, uykusuzluk stresle, bayanlarda adet döneminde tetiklenebilen bir baş ağrısıdır. Bu yüzden beslenmeye dikkat etmek, uykusuzluğa dikkat etmek, aç kalmamak, strese girmemek migren hastaları için çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

“RAMAZAN’DA PEYNİR, ÇİKOLATA VE KAFEİNDEN UZAK DURUN”

Migren hastalığının oruç tutmaya mani olmadığını ifade eden Dr. Akca, “Bazı durumlara dikkat etmek lazım. Başka bir söylemle migreniniz varsa netlikle düzenli sahurunuzu yapacaksınız. Netlikle uykusuz kalmayacaksınız. Beslenirken de migreni tetikleyecek gıdalardan uzak kalacaksınız. Bunlar mayalı yiyecekler ve içecekler, fermente olmuş yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekir. Migreni olan kişiler Ramazan ayında oruç tutmayı düşünüyorlarsa, peynir, çikolata ve kafeinden uzak durmalarını tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

“RAMAZAN AYINDA TEDAVİLERİNİZE DEVAM EDİN”

Düzenli rehabilitasyon alan migren hastalarının, tedavilerini Ramazan ayı süresince kesmemeleri gerektiğini kaydeden Dr. Akca, “Migren hastalarına, diyetisyen nezaretinde aç kalmama istikametinde veyahut bizim önerdiğimiz gıdalar istikametinde beslenmesi önerilir. Ben migren hastalarına nöral terapi yapıyorum. Ramazan öncesi nöral terapi yaptığım hastalarda aslında ciddi bir deşarj olma görüyoruz. Ramazan’da açlıkla birlikte netlikle her ağrım tetiklenir diyen hastalarımızda büyük ölçüde bir deşarj olma görüyoruz” dedi.

“MİGREN TEDAVİSİNİ MUTLAKA YAPTIRIN”

Günlerce sürebilecek olan migren ağrılarının, en az dört saat sürdüğünü belirten Dr. Akca, “Ağrı öncesinde bir açlık veyahut uykululuk hali, daha sonrasında aura semptomu olabilir. Bu semptom, gözünün önünde şimşek çakması, sim dökülür gibi hissetme veyahut bir tarafında uyuşma, görme kaybı veyahut bir borudan bakıyormuş gibi tübüler görme dediğimiz görme sonrasında baş ağrısı başlayabilir. Bu baş ağrısı, şiddetli bir baş ağrısıdır. Kişinin hayat kalitesini oldukça sınırlayan, düşüren bir baş ağrısıdır. Bence tedavisi netlikle yapılması gerekir” diye konuştu

HABER: DOĞAN CAN CESUR

Bir önceki yazımız olan Yoğun çalışma saatleri bel ve boyunu vuruyor başlıklı makalemizde bel, boyunu ve çalışma hakkında bilgiler verilmektedir.