Meme kanserinde erken tehhis çok önemli

İzmir Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Fatma Alpay, kanser türleri arasında ilk üç sırada meme kanserinin bulunduğunu izah ederek erken tanı ve teşhis için senede iki sefer tarama amaçlı mamografi çekilmesi gerektiğini belirtti.Yakalandığı göğüs kanserini yendikten sonra meme kanseri tedavisi ile alakalı çeşitli girişimlerde bulunan İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, erken teşhis alternatifinde rol model oldu. Kestelli’nin geçen sene başlattığı ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) ile Sıhhat Bakanlığı tarafından destek gören ‘Annem Kanseri Yendi’ projesi kapsamında alınan mobil mamografi aracı, 3 gün süresince fiyatsız olarak İzmirli kadınlara meme kanseri taraması yapacak. Kestelli, İTB binası önünde tertip eden tanıtım etkinliği ile meme kanserine dikkat çekmek ve erken tanı ile mevzubahis kansere ait tüm endişelerin giderilebileceğini belirtti. Gördüğü rehabilitasyon sonrasında sağlığına kavuştuğunu ifade eden Kestelli, özellikle iyileştikten sonra çocuklara yönelik sosyal mesuliyet içeren projeler üzerinde çalışmak istediğini ancak girişimini annelere pozitif katkı sağlaması açısından kullandığını ifade etti. Kestelli, “İyileştikten sonra, bu konuda bir şeyler yapma sorumluluğu hissettim. Gönlümde hep çocuklar için bir proje geliştirmek vardı. Ancak annelere katkı vermenin direk çocuklara dokunmak mananına geldiği çok açıktı. Sıhhat müesseselerine erişimi zor olan kadınlara meme kanseri taraması yapacak bir gezici mamografi aracı alıp devlete hibe etmeye karar verdim. Annem Kanseri Yendi Projesi böyle doğdu” dedi.

“ELLE MUAYENEYE DİKKAT”
İzmir Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Fatma Alpay da kadınların meme dokularını tanımalarında elle yapılan muayenelerini aksatmamalarını gerektiğini söyledi. Alpay, “Türkiye’de kanser türleri arasındaki ilk üç sıradan biri meme kanseri. Meme kanserine dikkat etmemiz koşul olan hususlardan en ehemmiyetlisi kendi meme dokumuzu tanımaktır. Bunun için de ayda bir sefer kendi meme dokumuzu kontrol etmemiz gerekiyor. Yapılan araştırmalarda tespit edilen 10 meme kanserinden birinde, kişilerin kendi muayenesi neticesi ortaya çıkış teşhisi görülmüştür. Muayenelerine dikkat etsinler ve aksatmadan düzenli olarak sürdürsünler. Böylelikle erken tanıyı ve teşhisi kolaylaştırmış oluruz. Yılda iki sefer tarama amaçlı mamografi çektirmemiz gerekiyor. Şayet bir mevzu varsa doktor takibinde kontrol altına alınması gerekiyor” dedi.
Ardından bir takım kadınlar, gezici mobil mamografi aracında meme kanseri taraması yaptırdı. Tarama yaptıran kadınlardan Sevilay Akın, “Muayene oldum. Kişisel bilgilerim alındı ve en son ne zaman mamografi çekildiğim soruldu. Şüphe üzerine geldim. Şimdi netice bekliyorum” dedi.
Gezici mamografi aracı üç gün süre ile İTB binası önünde 10.00-17.00 saatleri arasında hizmet verecek.

ALEV HAMİTOĞULLARI – ONUR AKTAŞ
İZMİR

Bir önceki yazımız olan Türkiye’nin 5’inci yüz naklini gerçekleştirildi başlıklı makalemizde 5inci, gerçekleştirildi ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.