Klimalar hem çarpıyor, hem şaşırtıyor

İzmir Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları uzmanlarından Prof. Dr. Bayındır, en ehemmiyetli serinleme aygıtlarından klimanın yol açtığı sıhhat problemleri ile alakalı bilgi verdi. Klimanın sıcak havanın getireceği psikolojik ve bedensel rahatsızlıkları önlediğini ancak başka sıhhat problemleri yol açtığına dikkat çeken Prof. Dr. Bayındır, “Klimanın çarpma ve enfeksiyon tarzında zararları var” diyerek şöyle konuştu:“Eğer direkt olarak klimaya maruz kalınıyor, hele de terli terli klimanın karşısına geçiliyorsa o anki serinlemenin faturası ağır olabiliyor. Terli şekilde klimanın önünde durursanız adale tutulmaları, adale kasılmaları olabilir. Boynunuzu döndüremezsiniz, göğsünüze sırtınıza ani batar tarzında ağrılar girebilir. Bunlar klimanın vücudu ani soğutması hasebiyle oluşan adale tutulmalarıdır. Nitekim böyle batar tarzda göğse ve sırta vuran ağrılar hasebiyle kalp hastası olduğu korkusuna kapılan, bu şikayetle kardiyologlara koşan çok insan var. Bu ağrıların kalple alakalı bir rahatsızlıktan kaynaklamadığı söylenip bize yönlendirilen hastaları ikna etmemiz çok zor oluyor. Ağrıların klima hasebiyle oluştuğunu inandırıncaya kadar canımız çıkıyor. Klimaların diğer zararları ise içinde bulunan bakteri, virüs ve mantarlardan oluşan olaylar. Virütük enfeksiyonlarda direk doğruya nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonu gibi yakınmalar ortaya çıkarıyor. Klima içerisinde mantarlar varsa bunların özellikle endotoksinleri aşırı duyarlı bünyelerde bir aşırı duyarlılık reaksiyonu yapabilir. Klimayla karşılaşıldıktan birkaç saat sonra ansızın bire yüksek ateş, öksürük, halsizlik, titreme belirtileri çıkabilir. Bu kişilerin akciğer filmleri normaldir, hiçbir problem bulunmaz. Klimadan uzaklaştırdıktan sonra da iyileşirler.”

Prof. Dr. Bayındır, klima kaynaklı en ciddi hastalığın ise “lejyoner hastalığı” olduğunu söyledi. Bayındır, “Esas korkulan her zaman karşılaşmadığımız lakin direnci düşük kişilerde klimaların o nemli ortamlarında kolaylıkla üreyebilen legianella pneumophila isimli bakterinin yol açtığı zatürredir. En çok da bebekleri, yaşlıları, bronşit, böbrek yetmezliği, kalp damar hastalığı gibi kronik hastalıkları olan, bağışıklık mekanizması bozulmuş, uzun süre kortizon kullanan kişileri etkiler. Bu tür problemleri olan hastalara önerim ise gerekmedikçe klimalı ortamda bulunmamaları, tabii havalandırmayı seçenek etmeleridir. Şayet klima kullanmak zorundalarsa klimayla yüz yüze gelmemeleri gerekir. Arabada klima kullanılacaksa soğuk hava camlara ve ayaklara verilmelidir” dedi.

Bir önceki yazımız olan Yorgunluğun ilacı hurma! başlıklı makalemizde haber, haberler ve hurma hakkında bilgiler verilmektedir.