İlaçlarda yan etkiye dikkat

Kemik metabolizmasıyla alakalı kullanılan ‘bifosfanat’ içerikli ilaçların son senelerde kullanımının arttığını belirten Yrd.Doç.Dr. Akçay, “Menopoz sonrası dönemde kadınlarda kemik mineral yoğunluğunu artırdığı ve osteoporoza bağlı oluşan kemik kırıklarını azalttığı için ‘Bifosfonat içerikli ilaçlar’ yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, bir takım kemik hastalıkları, Paget hastalığı, meme-akciğer kanserleri gibi çeşitli tümörlere ait kemik tutulumlarının bulunduğu hastalarda da bifosfonat grubu ilaçlardan faydalanılmaktadır” dedi.

EN BÜYÜK YAN ETKİSİ AĞIZ İÇİNDE OLUŞUYOR

Bu ilaçların uzun süre kullanımına bağlı olarak çenelerde ölü kemik yapısının oluştuğunu söyleyen Yrd.Doç.Dr.Akçay, en büyük yan etkinin ağız içinde oluştuğunu belirtti.
Ağız içinde tedavisi oldukça zor olan açık yara şeklinde yan etkilerin belirdiğini ve bu yan etkilerin görülme sıklığının günümüzde hızla arttığına dikkat çeken Yrd.Doç.Dr.Akçay, bu yan tesirlere kötü ağız hijyeni, diş eti hastalıkları, diş çekimleri ve ağız içi cerrahi uygulamalar eklendiğinde tedavisi zor yaralara taban hazırlandığını söyledi.

KEMİK İLAÇLARINI KULLANAN HASTALAR MUTLAKA DİŞ HEKİMİNE BAŞVURSUN

Cerrahi işlemler başta olmak üzere tüm diş tedavilerinin bitirilmesinin hemen peşinden ilaç tedavisine başlanılmasının uygun olacağını söyleyen Yrd.Doç.Dr.Akçay, şöyle konuştu: “Bifosfonat tedavisi başlamış ise hastalar ağız hijyeni ile alakalı çok daha titiz olmalı ve tedavisine başlandıktan sonra düzenli diş hekimi kontrollerini ihmal etmemelidir.”

Yrd.Doç.Dr.Akçay, bifosfonat içerikli ilaçların uzun süre kullanımının ağız içi rehabilitasyon işlemlerinde ehemmiyetli problemlere yol açabildiğini, bu tip ilaçları kullanan hastaların diş hekimlerine, kullandığı ilacın türü, dozu ve kullanım süresi ile alakalı ayrıntılı bilgi vermesi gerektiğine vurgu yaptı.

Bir önceki yazımız olan Sıcak havalar yüksek tansiyon hastalarını etkiliyor başlıklı makalemizde etkiliyor, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.