Diyabet hastalığı gözde en çok retinaya zarar veriyor

Özel Karadeniz Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümünde görevli Op. Dr. Abdulselam Mungan, diyabet hastalığının insülinin eksikliği ve etkisizliği neticesi ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğunu söyledi.“Toplumda daha sık görülen diyabet formu tip 2 diyabettir ve insülinin yeterince tesir gösterememesi neticesi ortaya çıkar” diyen Mungan, “Tip 1 diyabet ise daha seyrek olarak görülmesine karşın küçük yaşlardan itibaren başlar ve ömür boyu insülin kullanılmasını gerektirir” ifadelerini kullandı.Kan şekerinin olabildiğince normale yakın seviyelerde tutulmasının göz, sinir ve böbrek hastaları, kalp krizi ve inme gibi meselelerle karşılaşma rizikonunu azalttığını anlatan Mungan, şöyle konuştu: “Bu kitap çok, diyabetli kişinin göz komplikasyonlarından kaçınması ve bu meselelerle karşılaştığında nasıl davranacağı ile alakalı bilgilendirilmesi emeli ile hazırlanmıştır.

Uzun süreli kan glokozu yüksekliği göz hasarlarına yol açar. Diyabetten kaynaklanan göz hasarlarına retinopati denir. Yüksek kan şekeri ve yüksek kan basıncı gözlerinizin 4 bölümüne zarar verebilir. Gözünüzün arka kısmındadır. Retina, ışığa duyarlı, damar ve sinir yapısı zengin bir ağ tabakasıdır.”Diyabet hastalığının gözde en çok retinaya zarar verdiğini dile getiren Mongan, şunları söyledi: “Fakat bu hasar çok yavaş oluşur. Uzun süren kan şekeri ve kan basıncı yüksekliği retinadaki küçük damarlara zarar verir. Önce damarlar şişer ve zayıflar. Bazıları tıkanır ve kan dolaşımını sağlayamaz. Bu aşamada görme ile alakalı bir mevzu hissetmezsiniz. Retinada meseleler ilerledikçe, göz dibinde yeni küçük damarlar oluşmaya başlar. Bu yeni damarlar zayıf ve düzensizdir. Kolayca kırılıp kan sızdırır, ışığın retinaya ulaşmasına mani olur. Bu gibi vaziyetlerde uçuşan noktalar görürsünüz veyahut görmeniz azalır. Bu kan bazen kendi temizleyebilir bazen de cerrahi müdahale yapılması gerekebilir. Gittikçe şiş ve zayıf damarlar yeni bir doku oluşturur ve bu doku retinanın yırtılmasına yol açabilir. Retina, yırtıldığında yanıp sönen ışıklar ve uçuşan noktalar görmeye başlarsanız, gözünüzün üstüne bir perde inmiş gibi hissedersiniz. Retina yırtıkları rehabilitasyon edilmezse görme kaybı ve körlüğe neden olabilir”

Katarakt ve glokom gibi sorunların herkesin başına gelebileceğini kaydeden Mongan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Katarakt ve glokom karşılaşabileceğiniz diğer sorunlardır. Bu hastalıklar herkesin başına gelebilir. Ancak diyabetli kişilerde genç yaşlarda gelişme ihtimali daha fazladır. Katarakt, göz merceğinin saydamlığını kaybederek opak bir görünüm alması durumudur. Katarakt olduğunda gözünüzün önünde bir bulut veya duman varmış gibi hissedersiniz. Tek rehabilitasyon metodu cerrahi müdahaledir. Şeffaflığını yitiren lens alınarak yerine suni bir mercek yerleştirilir. Glokom, göz içi basıncının yükselmesi hasebiyle görme sinirinin gittikçe zayıflamasıdır. Glokom genelde ilaçla rehabilitasyon edilir. Göz içi basıncını glokomun zararlarını en üye indirebilir.”

TRABZON

Bir önceki yazımız olan Migren hastaları Ramazan ayına dikkat başlıklı makalemizde ayına, dikkat ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.