Aşırı sıcaklar böbrek taşına neden oluyor

Çoğu zaman tarif edilemeyecek kadar şiddetli bir ağrıyla kendini gösteren böbrek taşı oluşumu, son senelerde hızla artıyor. Erkeklerde kadınlara oranla üç kat daha fazla görülen böbrek taşının en ehemmiyetli nedenleri arasında ise yanlış beslenme geliyor.“Özellikle sıcak yaz günlerinde su tüketimini yeterli ölçüde yapmayan bireylerde böbrek taşı sorununun daha sık görüldüğünü belirten Özel Medline Aydın Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Cemal Selçuk Ertaş, “Ülkemizdeki en yaygın sıhhat problemlerinin başında gelen böbrek taşı rahatsızlığı, idrardaki kristallerin peş peşe birikmesiyle oluşur. Böbrek ve idrar yollarındaki taşlar hiçbir bulgu vermeden gelişebileceği gibi bazen ciddi sorunlara da neden olabilir. Böbrek taşı rahatsızlığında en sık görülen yakınma ağrıdır. Taşın yerleşimine göre farklık gösterebilen ağrıya bulantı ve kusma da eşlik edebilir. Bir diğer bulgu da idrarda kan görülmesidir. Bilhassa taş mesaneye yaklaştığında, hastalarda idrar yapmada zorluk da görülebilmektedir. Daha da ciddi durumlarda, yüksel ateş ve idrar yapamama tabloları da ortaya çıkabilir” dedi.

Böbrek taşı oluşumuza karşı bol su içilmesi tavsiyesinde bulunan Ertaş, “Böbrek taşını engellemenin net bir yolu bulunmuyor. Ancak alınacak bir takım tedbirlerle böbrek taşı oluşum rizikosu azaltılabilir. Bunun için günde vasati 2-2,5 litre su tüketilmesi gerektiğini belirten Özel Medline Aydın Hastanesi’nden Üroloji Uzmanı Op. Dr. Cemal Selçuk Ertaş, günlük beslenmenin de ehemmiyetini vurguluyor. Böbrek taşı rahatsızlığına karşı meyve ve sebze miktarını artırırken, hayvansal gıdaları da olası olduğunca azaltmak gerekiyor. Aynı vakitte olası olduğunca az tuz tüketilmelidir. İdrar yolları taşlarının 1 santimetreden küçük olanları çoğunlukla spontane düşer. Bu aşamada uygun ağrı kesiciler önerilir. Üroloji uzmanı taşın yerine, büyüklüğüne, böbreğin vaziyetine ve ağrının şiddetine göre fark rehabilitasyon metotları de önerebilir. Bu yüzden taş hastalığı olanlar uygun tedaviyi almak üzere Ürologa başvurmalıdır” diye konuştu.Dr. Ertaş, böbrek taşı oluşturan başlıca nedenleri ise şu şekilde sıraladı: “Yetersiz sıvı alımı. Genetik faktörler. Sıcak bölgelerde yaşayanlar veya güneşe fazla maruz kalanlar. İdrar yolları enfeksiyonları. Bir takım bağırsak hastalıkları ve ameliyatları. Bir takım metabolik hastalıklar. İdrarda kalsiyum, sistin, ürik asit ve oksalat miktarının fazla olması. Beslenme alışkanlıkları. Böbreğin bir takım yapısal ve fonksiyonel bozuklukları”

MEHMET BARLAS
AYDIN

Bir önceki yazımız olan İlaçlarda yan etkiye dikkat başlıklı makalemizde dikkat, etkiye ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.