Akciğer hastalıklarından ölenlerin sayısı artıyor

Türkiye’de sigara tüketiminin çok yoğun olması sebebiyle son senelerde akciğer kanseri sayısında büyük artış gözlendi. Uzmanlar, dünyada senede takriben 4 milyon kişinin kronik akciğer hastalığı (KOAH), 3 milyon kişinin pnömoni, 2 milyon kişinin ise akciğer kanseri gibi akciğer problemleri sebebiyle öldüğünü, bu hastalıklara bağlı olarak 2025 seneninde ölümlerin erkeklerde 4.3 kat, kadınlarda 2.8 kat artacağına dikkati çekiyor. Doruk Yıldırım Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Serap Ket Alkan, akciğer hastalıklarının dünya nüfusunu tehdit eden ehemmiyetli bir mevzu olduğunu söyledi. Astım, KOAH, akciğer kanseri, zatürree, tüberküloz ve solunum yetmezliği gibi akciğer hastalıkları yüzünden dünyada her sene on milyonlarca insanın soluk almakta güçlük çektiğini ve hayat mücadelesi verdiğini belirten Alkan, “10 milyondan fazla insan, akciğer hastalıklarından hayatını kaybediyor. Yalnızca Avrupa Birliği ülkeleri akciğer hastalıkları için her sene 100 milyar euronun üzerinde harcama yapıyor. Akciğer hastalıklarının gelişiminde genetik faktörler, çevresel marufiyetler (gazlar, kirli hava, sigara dumanı, alerjenler), kömür-maden işçiliği, boyacılık gibi mesleki marufiyetler, tütün kullanımı, küresel iklim farklığı ve ısınma ile sera gazı tesirleri rol oynamaktadır” diye konuştu.

Bu hastalıkların tümünü etkileyen ehemmiyetli faktörlerin başında sigara kullanımının geldiğini vurgulayan Alkan, “En ehemmiyetli korunma yöntemleri, tütün-sigara içimin azaltılması, tütün yasaklarının arttırılması, iş sıhhati ve güvenliğinin önemsenmesi, küresel iklim farklığı ve sera gazı etkilerini azaltmak yerine kişisel olarak üzerimize düşeni yapmaktır. Dünya genelinde ölümlerin takriben yüzde 20’si akciğer hastalıklarına bağlı olarak oluşuyor. Akciğer kanseri özellikle Türkiye’de son senelerde gittikçe artma eğilimi gösterdi ve ciddi bir halk sıhhati problemi haline geldi. Türkiye’de özellikle sigara tüketiminin çok yoğun olması hasebiyle akciğer kanseri sayıları gittikçe artma eğilimi gösteriyor. Akciğer hastalıklarına bağlı olarak 2025 seneninde ölümler erkeklerde 4.3 kat, kadınlarda 2.8 kat artacak. Unutmayalım ki, akciğer sıhhati soluk almak ve yaşamak için esastır. İş gücü kaybı ve sıhhat harcamalarındaki artış paralel olarak, akciğer hastalıklarının getirdiği mali külfet her sene milyarlarca doları buluyor. SGK kapsamında solunum sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisi için yapılan ödemeler, sıhhat hizmetlerine yönelik ödemelerin yüzde 10’undan fazlasını oluşturmaktadır” dedi.

Bir önceki yazımız olan Klimalar hem çarpıyor, hem şaşırtıyor başlıklı makalemizde çarpıyor, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.